Translating:Old-Intro/en

From translatewiki.net
Revision as of 11:03, 6 September 2008 by Bekiroflaz (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search
translatewiki.net
Introduction
Getting started
Translation tutorial
How to start
See also
Localisation guidelines
Translating offline
FAQ
Support

Çeviri önemlidir, çünkü çeviri sayesinde hiç İngilizce bilmeyenler bile ilgili bilgisayar yazılımı rahatlıkla kullanabilir. MediaWiki, Wikipedia'nın birçok dilde hizmet sunmasını sağlayan bir yazılımdır, işte bu yüzden MediaWiki'yi kendi dilinize çevirerek insanların özgür bilgiye kendi dillerinde ulaşmasına yardımcı olursunuz. Bu konuda daha çok bilgi Gettext belgesinde ve Wikipedia'da bulunmaktadır.

Betawiki'de, açık kaynaklı projelerin ve özgür yazılı belgelerin kolayca başka dillere tercüme edilebilmesi için bir altyapı kurduk ve bu altyapıyı sürekli geliştiriyoruz. Bu yaptıklarımızın iki hedefi var.

İlk hedefimiz verimlilik. Çalışmanızın verimliliğini artırmak için çok sıkı çalışıyoruz, ayrıca yaptığınız çevirinin entegrasyonunu otomatikleştiren araçlar geliştirdik. Bu sayede bu işlere kafa yormak yerine çevirinize konsantre olup çeviri kalitesini artırabileceksiniz.

İkinci hedefimiz ise işbirliği. Bütün sistemimiz wiki yapısıyla işliyor. MediaWiki, toplulukların imece usulüyle çalışabilmesini sağlayan popüler bir wiki motorudur. Çevirmenlere, gerek proje, gerekse de çeviri konusunda birbirlerine yardımcı olmalarını ve geliştirici ve çevirmenlerle ilişkilerini sağlam tutmalarını tavsiye ediyoruz.

Betawiki'nin nasıl çalıştığını bilmenize gerek yok. Wiki ortamına aşinaysanız Betawiki'ye alışmanız çok kolay olacaktır. Tek ihtiyacınız, İngilizce'yi çeviri yapacak kadar bilmek, bir web tarayıcısı ve açık bir zihin.

Betawiki'nin ana hedefi olan MediaWiki yazılımı şu an 250'den fazla dili destekliyor. Betawiki'de her ay 100'den fazla dil güncelleniyor.