View source for Thread:User talk:KalmerE./ContentTranslation

From translatewiki.net
Jump to navigation Jump to search
translatewiki.net
Introduction
Getting started
Translation tutorial
How to start
See also
Localisation guidelines
Translating offline
FAQ
Support

Hi KalmerE.. Welcome to translatewiki.net!

You can now start translating.

You should also check the portal for your language, the link is in the sidebar. Other useful pages are linked in the menu next to this message.

Your translations are transferred to the standard product every few days or every few weeks depending on the product. Please notice that it may take longer before you see your translation in the actual product.

It can be just a few days before they appear on Wikipedia, but a few months can pass between each new release of FreeCol.

We wish you a productive and pleasant stay. Please leave any questions on Support. Cheers!

Contents

Thread titleRepliesLast modified
ContentTranslation014:38, 16 May 2015
Tõlkimisest016:27, 19 August 2013
Testing new translation features018:48, 15 January 2013

ContentTranslation

You do not have permission to edit this page, for the following reason:

The action you have requested is limited to users in the group: Users.


You can view and copy the source of this page.

 

Return to Thread:User talk:KalmerE./ContentTranslation.

Tõlkimisest

Tere! Ma ise küll Wikia tõlkimisega ei tegele ega ilmselt jõua ka selle tõlgete põhjalikuma toimetamiseni, aga paneksin siiski mõnd silma jäänud asja südamele. Wikia tarkvaralisade tõlkimisel tuleks ebajärjekindluse vältimiseks arvesse võtta, milline on MediaWiki varasem tõlge, sest Wikia lisad ja MediaWiki käivad kasutajaliideses üsna käsikäes või on lihtsalt põimunud. Näiteks, kui varem on valdavalt kasutatud sina-vorme, siis ilma üldisema arutelu ja laiema muutmiseta võiks samamoodi jätkata. Oled ka oma tõlgetes ebajärjekindalt kord üht, kord teist vormi kasutanud. Samuti oled mõnes kohas kirjutanud wiki ja mõnes kohas viki. Et kasutajaliides oleks kasutajat juhendava iseloomuga ja segadust ei tekitaks tuleks sama asja järjekindlalt samamoodi nimetada. Näiteks, kui mujal tarkvaras on juttu lehekülje alaosa ja mitte sektsiooni redigeerimisest, siis võiks sama olla ka siin. Ja tuleks jälgida, et tõlked saaks grammatiliselt korrektsed, näiteks kui inglise keeles on "by [kasutajanimi]" ja kui kasutajanimesid käänata ei saa, siis ei saa kirjutada "[kasutajanimi] poolt", tuleks nuputada midagi muud, näiteks kui see konteksti sobib, siis "kirjutanud [kasutajanimi]".

Pikne16:27, 19 August 2013

Testing new translation features

Hi KalmerE. We are testing some new ideas to improve the usability for the translation tools used at translatewiki.net and we want to hear from the community. If you are interested in trying some prototypes you can fill the participation form. Once you have filled the form, we'll contact you to perform a short testing session (less than 30 min. in total) during next weeks.

Thanks

Pginer (talk)18:48, 15 January 2013