User:Raymond/Wiki Loves Monuments/инфографика

From translatewiki.net
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page User:Raymond/Wiki Loves Monuments/infographic and the translation is 100% complete.

Other languages:
العربية • ‎asturianu • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎বাংলা • ‎brezhoneg • ‎català • ‎čeština • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎dolnoserbski • ‎English • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎hornjoserbsce • ‎magyar • ‎interlingua • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ಕನ್ನಡ • ‎Ripoarisch • ‎Lëtzebuergesch • ‎македонски • ‎Nederlands • ‎occitan • ‎Pälzisch • ‎polski • ‎Piemontèis • ‎português • ‎русский • ‎svenska • ‎Tagalog • ‎中文(简体)‎

Заткулисниот тек на нештата

Вики ги сака спомениците

Од каде се сите споменици:

Официјални податоци доставуваат државните и регионалните установи за културно наследство

Напати до податоците доаѓаме со извесни потешкотии

Вредните википедијанци на Википедија составуваат списоци на споменици

На секој споменик му треба своја едиствена назнака

Списоците се составуваат со шаблонска оплата.

Ова овозможува лесно уредување во викито, а така можеме да ги увеземе во нашата гоооооолема база што ги содржи сите расположиви споменици. Секој збир списоци (на пр. една земја) по еднаш претрпува техничка подготовка.

„But the days grow short when you reach September!“

165.000

слики подигнати на Ризницата* 18 земји. * во септември 2011

5000 учесници.

Стотици доброволци.

Како сликите знаат на кој список припаѓаат?

Кога ги подигаат сликите, учесниците наведуваат назнака за секој споменик

Назнака на споменикот

тогаш стапува на сцена erfgoedbot!

erfgoedbot (од холандскиот збор erfgoed = „оставнина“, „наследство“) е бот што автоматски ни ги врши безумните и здодевни задачи. Ботот ноќе оди по списоците на Википедија и сите подигнати слики со назнаки, така дополнувајќи една гооолема база. Со овие информации, erfgoedbot ги сместува сликите во правилни категории на Ризницата. На крајот на Википедија ѝ доставува информации кои слики се неискористени, со тоа одржувајќи ги списоците. И сето тоа додека спиеме …

Базата ги поврзува сликите на Ризницата со списоците на споменици на Википедија преку назнаката на секој споменик

Има ли неискористени слики на некој споменик?

Имаме ли геокоординати?

Кој список на споменици е веќе илустриран?

Но тоа не е сè … можеме да направиме разни интересни алатки!

Пребарување на споменици по земја, клучен збор, општина и повеќе

Истакнуваме корисни статистики за фотографскиот конкурс

Ги покажуваме спомениците на карта

… или можете да се прошетате надвор и да ги најдете спомениците со вашиот паметен телефон

Конечно …

… на установите за културно наследство можеме да им ги доставиме подновените и илустрирани списоци на споменици кои потоа можат слободно да ги користат.

Нека тече слободното знаење!