gülümse

Fragment of a discussion from User talk:Gırd
Jump to navigation Jump to search

Yazılmıştır ancak bunu Mirzali'nin yazdığı (veya yazdırdığı) konusunda emin misin? Mirzali mesaj arşivini gösterebileceğini söyledi. Eğer dediğin gibi küfür etmişse neden arşivini açmayı teklif etsin? Yahut dediğin gibi küfür etmiş olsun, bu durumda sen adamın merhum annesine neden küfür ediyorsun? O küfürleri okurken ben kendim rahatsız oluyorum. Keskin sirke küpüne zarardır.

Gırd (talk)20:12, 17 December 2016

Evet eminim, Mirzali daah önce de Milletvekili muhabbeti ile alakalı tartışma hakaretler yapmıştık. Onun dışında kimse beni araştırmaz veya ne yaptığımla ne ile ilgilendiğime bakmaz. Bu dünyada beni en çok tanıyan kişi o. Bir özür dileseydi iş buraya gelmezdi. Sürekli engelliyor beni, ben yine hesap açıyorum. Onu anlamaya çalışıyorum ama olmuyor. Enerjiyi zazacaya çevirdik ENERCİ yaptık, o geldi ENERCİYE yaptı. - ye ekini kelimeler neden alır. Aklım almıyor, bunu açıklayacak bir gramer de yok.

1917 Ekim Devrimi (talk)06:19, 18 December 2016

Şimdi daha önce de dediğim gibi, standart dil oluşturulmaya çalışılırken her ağızdan kök açısından orijinal haline en yakın kısımlar alınıyor. -ye/-iye veya -ı eklerinin zaman içinde güney ağzında tamamen düştüğü düşünülüyor. -İye'nin eklenmesi bu yüzden. Senin de gramer hataların var, burada ben düzeltmeye çalışıyorum. Sence Zazaca gramer açısında çap bıyaye versiyon mu doğrudur yoksa versiyonê çapbiyaye mi? Zazaca'da tamlamalar Türkçe'nin tam tersi şekilde yapılır. Açtığın hesaplarla da kendi ağzına yazmana birşey denilmiyor, yalnızca standard değil şablonu ekleniyor. Bu tartışmaya açık bir konu, senin tam olarak iddia ettiğin şey ne?

Gırd (talk)13:55, 18 December 2016

Sana anlatmaya çalışayım.

Category kelimesini kategori olarak çevirdim, Mirzali bunu kategori olarak kabul etmedi ve Kategoriye olarak çevirdi. Bu kelime yunanca categoria olarak geçiyor. Zazacada da eril dişile bakacak olursak,
  • jew kategori
  • ju kategori olarak olduğu gibi duruyor. Mirzalinin dediği gibi. Zazacaya uygularsak, Kategoriye değil kategoriya olur, çünkü eğer o kelime dişil ise kategoriya olur. Mesela türkçe Remziye deriz ama zazaca da Remziya olarak yazar ve söyleriz.


Yani erkek ise remzi kadın ise remziya olur. Eğer Category kelimesi erkekse kategori dişi ise kategoriya olur.Senin soruna gelince, her iki kullanım da var. Ama Versiono çap bıyaye daha uygun.

Versiono gırd, versiyono hera, Versiyoni bıvurnê gibi.


Bir de yaptığınız bir diğer hata, Ke, ker, kerd, kerdış kelimesi ile ilgili.

kılitkerdış şeklinde bitişik yazıyorsunuz. Ama olumsuz eki zazaca da ayrı veya birlikte yazmayı etkiliyor.


kılit kerdış zor o. (olumlu cümle) kılit nêkerdış zor o, (olumsuz cümle) şeklinde yazılır. eğer sizin yazdığınız gibi kılitkerdış kelimesini bitişik yazarsak, cümle şöyle olur.


kılitkerdış zor o. (olumlu cümle) kılitnêkerdış zor o. (olumsuz cümle).


Zazana dergisini ziyarete gittim, bir kaç afiş gördüm orda, Abdülkadir beye afişteki hataları anlattım, daha dikkatli oluruz bundan sonra dedi. yüzyüze olunca daha rahat anlatılır, problemler daha rahat hallolur ama imkanımız yok.

1917 Ekim Devrimi (talk)16:53, 18 December 2016

Cewabê persê to cewab mı tiya ra da.

Gırd (talk)13:47, 19 December 2016