Asıl mesele

Fragment of a discussion from User talk:Mirzali
Jump to navigation Jump to search

Kumkumuk wa ıno lej vındero, inadkerdiş çiyê nêano merdım. Key kı tı wazeni kı miyandı Zazakipediya dı çiyê newı vırazı, şablonê ma esto vano kı nuşte bı Zazakiy Veroji nusiyao wa ey bıgırweyı. Tıyê kı kıfıranê pisi zaf keni, merdım nêşeno inan weş bıvino. Tı may o pi nêverday, pêro kıfıri kerdê. Standardê ma esto, eg nêwazeni ey bıgırweyı se bınê o şablonê Zazakiy Veroji dı bınusı. Ma dı pilan rê kıfırkerdenı qet çınyo. Kes kıfır mekero. Zemanê ma meşo, ma hemkari bıkeri ana zıwani aver bıkırışi.

Gırd (talk)13:45, 3 September 2016

Bana şizofren, yezidin tohumu, piç, lanetli, daha sayamadığım hakaretleri yapan birine saygı duymam. Saygı duyulmasına da izin vermem. O kafasını siktiğimin adamı laftan anlamıyor. Kategori diyorum, kategoriye yapıyor, kategoriye olmaz diyorum. O ısrarla kategoriye yapıyor. Kategoria yada kategoriya olmalıdır diyorum ama o piç ısrarla kategoriye yapıyor. Category kelimesi eğer eril ise KATEGORİ dişil iae KATEGORİYA olur.


Pele kelimesini ısrarla kullanıyor. Kürtçe ripeldir. Per yapıyorum. Bu seferde per kanat demek diyor. Per kanat demek evet ama sayfa içinde kullanılıyor. Gerger, çermik siverek ve bütün Diyarbakır çevresi PER der. pel dalga demek, büzüşmek demek. Ama kafası hep aynı çalışıyor.


Ben, sayfa açıyorum ama o yartak kafası, yok hatalı gramer kullanıyorsun, yok doğrusu böyle. Bu adam kim ki benim gramerimi benim kullandığım kelime ve cümleleri sorguluyor. Bu halkı ona kim veriyor.


Ben vazgeçmedim o da vazgeçmedi. 6 yıldır hayatımı sikti, düzenimi alt üst etti, sen olsan bu adamı rahat bırakır mısın? Ben bu adam öldüğü zaman gelip mezarına işeyecem, ardından lanet okuyacağım. Bana yaşattıklarını ona yaşatıracağım. İçimdeki kini dindiremiyorum. Bana şizofren diyor evet beni şizofren yaptı, bu yüzden ömrüm boyunca intikam ömrüm boyunca mücadele. Vesselam

Kumkumuk (talk)21:24, 3 September 2016

Inka ez vaji ez kıfıran qet weş nêvina, ne kıfırê to ne ji kıfırê ey. Ez to rê vaji tı mayan (marda) rê kıfır keni. Wa mayan rê kıfırê xo vındır. Mayan o cınıkan rê kıfır ecziyeti vejino. Ez van to fam kerd mı çi vat.

Zazakiyo Standard fekanê dewan ra dûriyo. Ez ornag bıd to, Kırmancki dı nêvanê "gêno, geyreno, keyne, şeş" uêb ema standard dı ê nusiyeni. Dımılki dı ji nêvanê "dewe, kategoriye" uêb ema ê qabul viniyay.

Yani her fek ra kamci vateyo kı hetê tarixi ra dehay rınd mendo yani degiş nêbiyo ey gırweyniyeno.

Zazakiyo Standard fekan seroyo, ema ma vani wa bı fekê dewa xo bınusı, merdım çiyê nêvano. Nuştey kı bı Alfabey Bedırxani nusiyay, ê ji çewt nusiyay ema ma (bı xısusên ez) inan ji raşt keni.

Ez têna van kı endi ıno leji vınderni.

Gırd (talk)12:51, 4 September 2016

No lec do hetana merg bıramo. Newe tepya edo mar u war da eyna, edo qeçan dê eyna, edo sılaledê eyna. Ey heyatê mı kerd mahf. Edo zi êdê ey mahf kera. Edo herg roc hesabo newe akena. Ez bızana ke hezar hesabê mı esto u o hezar hesabê mı bloqe kero zi edo jew na hesabo newe akera. Hetana ke o bımıro. Hetana o nêmıro mırê huzur çıniyo. Henda mesela gramer niya, zazaki niya, Wikipedia niya. Vanê se zazaki wikipidiya de elıfbada erebkiya nuşteya bınusê ferq nêkeno. Odo şıro mı sonê ey werdo.

Kumkumuk (talk)15:38, 4 September 2016

Tı hewna ji mayan rê kıfır keni. May mıbarekê, eg tı vani ez xo rê weş vêyni kı mayan rê kıfır bıkeri tı zani, ez yewna çiyo bin nêvan to ro. Meselanê qıyti xo çım dı gırd mek. Ez çiyo bin nêvan to.

Gırd (talk)20:37, 4 September 2016