User talk:Hypothalamus

From translatewiki.net
Jump to: navigation, search

Contents

Thread titleRepliesLast modified
ContentTranslation017:14, 20 August 2015
(Strojové?) překládání naslepo322:04, 8 February 2014

ContentTranslation

Hi!

Can you please help complete the localization of ContentTranslation?

Thanks!

17:14, 20 August 2015

(Strojové?) překládání naslepo

Zdravím,

díky za snahu pomoci s překladem do češtiny, ale nemohu se zbavit dojmu, že vůbec nevíte, co překládáte, a pouze drobně doupravujete nabízený strojový překlad. Tak se to ale rozhodně dělat nedá. Co je podle vás „smíšený případ“? Kdo má kam „přidat šablonu“? Kam si myslíte, že se mají „uložit staré názvy stránek“? Atd. Pokud zcela netušíte kontext, nemůžete to namátkou zkusit (třeba podle toho, co vám nabídl automatický překladač) a prostě tam něco vrazit. (Plus by bylo fajn seznámit se s tím, jak fungují a jak se používají konstrukce typu {{GENDER:}} či {{PLURAL:}}, používat správné české uvozovky atp., ale to už jsou relativní detaily proti tomu, když překlad vůbec nedává žádný smysl.)

15:16, 4 February 2014

Máte recht, nejlepší bude, když mi poradíte, jak ten kontext zjistím - mě to nabízí k překladu jen vytrhnuté kusy vět... Co se týče těch uvozovek, tam jsem se pomýlil, protože jsem si myslel, že když jsou ty angl. uvozovky součástí toho kódu a né věc k překladu. Omlouvám se, že jsem Vám přidal práci.

17:58, 4 February 2014

Inu, neexistuje žádný magický zdroj kontextu. Musíte vědět, co překládáte: Když překládáte MediaWiki, máte jednu běžící instanci přímo před sebou, často se tedy můžete podívat přímo na konkrétní výskyt té hlášky s veškerým kontextem. Ale hlavně musíte znát používanou terminologii. Pokud třeba netušíte, co se na Wikipedii označuje jako disambig, není mi jasné, proč si troufáte na překládání toho slova do češtiny.

Jako zcela minimální zdroj kontextu pochopitelně existuje dokumentace zobrazená u překládaných termínů; není dokonalá, ale někdy pomoci může (a každopádně si ji přečtěte vždy; pokud se u textu k překladu v dokumentaci píše, že se tento text používá ve větě „You don't have permission to X“, které je do češtiny přeloženo jako „Z následujících důvodů nemáte oprávnění X“, tak jistě snadno pochopíte, že nemáte „make string replacement“ překládat jako „Nahrazování textu“, ale jako „nahrazovat text“).

A hlavně: Pokud si nejste nějakým konkrétním překladem jist, tak to nechte být, přeloží to někdo jiný, kdo vědět bude. Případně stačí požádat o konzultaci třeba na Portal talk:Cs.

21:45, 8 February 2014

Tak děkuji za rady, už se nebudu rýpat ve věcech, kterým nerozumím. Nicméně obě vaše upozornění jsou psána dost agresivním až nepřátelským tónem, což mi přijde nepochopitelné při tom, že jsem na translatewiki úplný nováček a že je translatewiki postavená na dobrovolnících. Mám srovnání z ostatních wiki projektů a tam první kroky nováčka provázejí spíše přátelské rady než obraty typu "když překlad vůbec nedává žádný smysl" (myslím si, že pouze nezapadal do kontextu/neodpovídal terminologii) nebo "magický zdroj kontextu" (žádal snad někdo o nějakou magii?). Pokud ale bylo cílem mě odradit, tak se Vám to podařilo a odvedl jste dobrou práci.

22:04, 8 February 2014