Технологија

From translatewiki.net
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Technology and the translation is 100% complete.

Other languages:
تونسي/Tûnsî • ‎Ænglisc • ‎العربية • ‎অসমীয়া • ‎asturianu • ‎تۆرکجه • ‎Boarisch • ‎Bikol Central • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎भोजपुरी • ‎Bahasa Banjar • ‎বাংলা • ‎brezhoneg • ‎bosanski • ‎Iriga Bicolano • ‎català • ‎нохчийн • ‎کوردی • ‎čeština • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎dolnoserbski • ‎डोटेली • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎Esperanto • ‎español • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎føroyskt • ‎français • ‎Frysk • ‎galego • ‎ગુજરાતી • ‎Hawaiʻi • ‎हिन्दी • ‎hornjoserbsce • ‎magyar • ‎interlingua • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ქართული • ‎Taqbaylit • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎ಕನ್ನಡ • ‎한국어 • ‎한국어 (조선) • ‎Ripoarisch • ‎Kurdî (latînî)‎ • ‎Кыргызча • ‎Kilaangi • ‎Lëtzebuergesch • ‎لەکی‎ • ‎لۊری شومالی • ‎lietuvių • ‎Mizo ţawng • ‎latviešu • ‎македонски • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎Bân-lâm-gú • ‎Napulitano • ‎norsk bokmål • ‎Nederlands • ‎occitan • ‎Livvinkarjala • ‎Oromoo • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎Kapampangan • ‎Pälzisch • ‎polski • ‎Piemontèis • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎tarandíne • ‎русский • ‎саха тыла • ‎Scots • ‎سنڌي • ‎සිංහල • ‎سرائیکی • ‎slovenščina • ‎shqip • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎srpski (latinica)‎ • ‎Basa Sunda • ‎svenska • ‎தமிழ் • ‎ತುಳು • ‎తెలుగు • ‎ไทย • ‎Tagalog • ‎Türkçe • ‎ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ • ‎ئۇيغۇرچە • ‎українська • ‎اردو • ‎oʻzbekcha/ўзбекча • ‎vepsän kel’ • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎中文(简体)‎ • ‎中文(繁體)‎ • ‎中文(香港)‎

Translatewiki.net користи повеќе помошни технологии за забрзување и олеснување на преведувачката работа, а со тоа воедно се добиваат и подобри ставки; погледајте го упатството за преведување. Повеќе информации за преводниот погон (независно од ова вики) ќе најдете во општата документација.

Помагала за преведување

Наједноставните помагала за преведување се просто збир од потенцијално корисни информации.

Преводи на други јазици
Можете да одберете други јазици за приказ додека преведувате. Тие ќе се појавуваат над оригиналот, ако постојат. Тие ќе ви дадат претстава за поимите и граматчките конструкции. Или пак можете да ги користите едноставно за да научите повеќе за тој јазик!
Документација на пораките
Сите програми содржат пораки што се тешки за сфаќање, дури и со контекст. Веројатно е дека една таква пораки веќе има корисна документација translatewiki.net. Дури и ако нема, ние ќе ви помогнеме да ја добиете. Едноставно поставете барање на страницата за поддршка. Документацијата го објаснува контекстот (копче, наслов), содржината на променливите и сето друго што треба да го знаете при преведување на пораката.
Синтаксни проверки
Имаме воведено проверки кои ве предупредуваат кога правите прости грешки: кога испуштате или користите непознати променливи, при лошо HTML означување и при несиметричност кај заградите. Овие мали грешки честопати доведуваат до расипување на она што треба да се прикаже, и затоа е важно да се воочат навреме.

Помнење на преводи и машински превод

Ова се понапредни технологии што црпат од достигнувањата во областа на информатиката и јазичната технологија.

Помнење на преводи
Користиме програм за помнење на преводи од приборот за превод. Запомнувањето ви дава доследност во преводите, и го забрзува преведувањето на слични и повторливи пораки.
Преводи со Яандекс и Microsoft
Можете и да се послужите со предлозите што ги дава Яандекс Преведување или Microsoft Преведувач ако вашиот јазик е поддржан. Нема повеќе потреба да правите рачни прекопирања - предлогот ве чека уште пред да почнете со преведување!