Project:O translatewiki.net

From translatewiki.net
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Project:About and the translation is 68% complete.

Outdated translations are marked like this.


Torchlight kopete.png

Translatewiki.net to platforma lokalizacyjna społeczności tłumaczeń, społeczności językowych oraz wolnych projektów otwartego źródła. Rozpoczęła od lokalizacji MediaWiki. Później dodano obsługę dla rozszerzeń MediaWiki, FreeCol i innych wolnych projektów otwartego źródła. Zobacz pełną listę wspieranych projektów.

Translatewiki.net nie jest częścią projektów Wikimedia Foundation, ani żadnym projektem fundacji czy open source. Jest prowadzona przez Nike'a i Siebranda, którzy są programistami i mają znaczne doświadczenie w i18n oraz L10n, jak również innych pracowników. Funkcje tłumaczenia jest dostarczone przez rozszerzenie Translate MediaWiki. Ta wiki zawsze zawiera doświadczalny kod i może się zepsuć od czasu do czasu. Prosimy o cierpliwość, problemy rozpatrywane są zazwyczaj szybko. Wszelkie sprawy mogą być zgłaszane na stronie pomocy technicznej.

Why use translatewiki.net

Najlepsze narzędzie do tłumaczenia dostępne w sieci. Wszystkie aktualizacje lokalizacji wykonywane są poprzez prosty w użyciu interfejs www. Są tu również użytkownicy, którzy mogą pomóc tłumaczyć. W trakcie tłumaczenia wyświetlane są porady, pozwalające zrozumieć sens i użycie tłumaczonego tekstu, oraz propozycje wykorzystujące wcześniej wykonane tłumaczenia oraz programy tłumaczące automatycznie.

 • Nie są wymaganie specjalne uprawnienia, uczestniczyć może każdy. Każdy, kto może wnieść wkład w jakimś języku (patrz poniżej), może pomóc w tworzeniu lokalizacji tego języka.
 • Łatwe śledzenie zmian. Nieprzetłumaczone komunikaty nie tylko można łatwo odszukać: za każdym razem, gdy zmienia się tekst źródłowy, odpowiednie tłumaczenia zostają oznaczane w celu ich łatwej identyfikacji. Tłumacze nie muszą tracić czasu na dochodzenie tego, co trzeba zrobić.

Przyłącz swój projekt oprogramowania do translatewiki.net, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Przegląd metody translatewiki.net

 • Na translatewiki.net tłumacze tłumaczą interfejs programów, w których teksty wyświetlane w języku angielskim zostały odizolowane od kodu i zostały zorganizowane w poszczególne "komunikaty".

Gdy dołączany jest nowy projekt, importowane są angielskie komunikaty źródłowe. Ponadto nowe wiadomości w języku angielskim są importowane od czasu do czasu.

Podstrony tu o nazwie /qqq są używane do dokumentacji wiadomości. Dokumentacja jest napisana ręcznie i jest zwykle lepszej jakości gdy istnieje dobra komunikacja z oryginalnym zespołem deweloperów oprogramowania. Jeśli komentarze do kodu źródłowego są częścią projektu oprogramowania, są one również wyświetlany w interfejsie tłumaczenia.

 • Tłumacze piszą sugestie dotyczące ulepszenia lub korekty oryginalnego komunikatu w języku angielskim lub dostosowania go do obsługi lokalizacji. Jeżeli zostanie wyrażona zgoda, to albo są one implementowane przez członków translatewiki.net, którzy są również programistami danego projektu, albo zgłoszone programistom projektu.

W pełni wykonane tłumaczenia dla każdego języka są "zatwierdzane" w projektach przez personel translatewiki.net, gdy tylko całkowita liczba tłumaczeń projektu w tym języku przekroczy próg uzgodniony dla projektu. By poznać częstotliwości zatwierdzeń i progi przejrzyj strony projektu.

 • Wydania oprogramowania tłumaczeń, które zostały zatwierdzone do projektu są kontrolowane i wykonywane przez administratorów programu projektu i są niezależne od translatewiki.net.

Prawa autorskie i zastrzeżenia

CC some rights reserved new.svg
TRANSLATEWIKI.NET NIE DAJE GWARANCJI PRAWIDŁOWOŚCI

Używasz tłumaczeń w translatewiki.net na własne ryzyko. Mają one być użyteczne, ale translatewiki.net nie może zagwarantować popawności zawartości znalezionej tutaj.

Translatewiki.net i editorzy nie dają żadnych gwarancji dla jakiejkolwiek zawartości, czy wyrażonej, domniemanej albo statutowej, w tym także, ale nie wyłącznie do jakiejkolwiek gwarancji przydatności handlowej lub do określonego celu lub jakiekolwiek gwarancji, że zawartość będzie wolna od błędów.

Tłumaczenia tłumaczy są dostępne na warunkach licencji CC-BY 3.0, prace pochodne mogą być również licencjonowane zgodnie z licencjami odpowiednich projektów Open Source, do których tłumaczenia zostały lub zostaną dodane. Treść stron użytkowników są objęte warunkiem "Wszystkie prawa zastrzeżone" przez autora. Wszelkie inne treści są dostępne na warunkach licencji CC-BY 3.0, jeśli nie podano innych.

Historia

Mediawiki-logo.png

Translatewiki.net rozpoczęło działalność w roku 2006 jako testowa wiki, opracowana przez Nike'a, we współpracy z Gangleri, jako narzędzie umiędzynarodowienia służące lokalizacji oprogramowania MediaWiki. Pierwszą jego nazwą była Betawiki, a następnie translatewiki.net na początku 2009 roku, po przeniesieniu witryny na hostingowany serwer wirtualny pod własną nazwą domeny, 9 listopada 2007 roku. W październiku 2007 translatewiki.net obsługiwała tłumaczenie haseł w około 70 językach i czerwcu 2010 r. liczba ta wzrosła do 329 języków. Wzrost liczby języków jest pokazany w tabeli kamieni milowych tłumaczenia przesłanych do MediaWiki. W styczniu 2010 r. potrzebne było uaktualnienia w związku z pojemnością serwera, aby poradzić sobie ze wzrostem aktywności. Netcup udostępniał zasoby translatewiki.net od listopada 2007.

Inne projekty wolnego i otwartego źródła były stopniowo dodawane do translatewiki.net, poczynając od FreeCol w sierpniu 2007. Do czerwca 2010 roku liczba obsługiwanych projektów wzrosła do 16.

Współtwórcy translatewiki.net są wszyscy ochotnikami, z wyjątkiem jednego pracownika, który pobiera pensję za część swojego czasu (patrz finansowanie poniżej). Deweloperzy, administratorzy i tłumacze zostali zatrudnieni początkowo z projektów MediaWiki, zwłaszcza Wikimedia. Większość naszych uczestników nadal przybywają tu za pośrednictwem MediaWiki, ale ze względu na kolejne projekty przybywające cały czas MediaWiki nie jest już jedynym źródłem współtwórców. W czerwcu 2010 roku liczba zarejestrowanych tłumaczy wynosiła 1860.

We współpracy z Stichting Open Progress i FUDforum, translatewiki.net zorganizował kilka rajdów tłumaczeń z możliwymi subwencjami dla tłumaczy, dla poprawy lokalizacji MediaWiki i FUDforum.

Cele translatewiki.net opisano w wprowadzeniu. Środki techniczne dla tłumaczy opisane na stronie poświęconej narzędziom wspomagającym. Środki te stale poszerzają i doskonalą się do tego, aby tłumaczenia były jak najbardziej skuteczny. Aktualne potrzeby i proces rozwoju zostały opisane na stronie z listą pytań i funkcjonalności.

Finansowanie

P economy blue.png
 • Translatewiki.net jest prowadzone dzięki uprzejmości Netcup – webspace and vServer, na własny koszt od listopada 2007, z uaktualnieniami w lutym 2008, styczniu 2010, październiku 2013 i lipcu 2015.
 • Stichting Open Progress i inni od czasu do czasu finansują zawody tłumaczenia dla poprawy lokalizacji MediaWiki i innych projektów, jak wspomniano powyżej.
 • In 2012 the Wikimedia Foundation Language team worked on a project called Translation UX in which the translatewiki.net main page and our translation interface were reimplemented with a modern, designed and user tested versions.
 • Niklas Laxström and Siebrand Mazeland are or have been working for the Wikimedia Foundation and have contributed to translatewiki.net during their work time.

Ludzie stojący za translatewiki.net

Główny zespół

Członkowie zespołu podstawowego są zaangażowani niemal codziennie w działania translatewiki.net. Mają również dostęp do serwerów i są odpowiedzialni za działanie wszystkiego z jak najmniejszą liczbą problemów. Aby uzyskać więcej informacji zajrzyj na ich indywidualne strony użytkowników.

Niklas Laxström

Założyciel, wykonuje większość prac rozwojowych

Siebrand Mazeland
Menadżer społeczności, koordynator projektu, programista
Raimond Spekking
Zatwierdzający tłumaczenie dla MediaWiki, deweloper
Logo sociology.svg

Zależymy również od pracy wykonywanej przez innych członków naszej społeczności:

wymyślone wcześniej, już nieaktywne

Ambasador, reklamy bezpośredniego kontaktu, blogi, StatusNet, Twitter

 • Wszystkie kontakty w poszczególnych projektach
 • Wszyscy tłumacze i inni uczestnicy projektu

Skontaktuj się z nami

Torchlight info.png

Możesz zostawić wiadomość na naszej stronie głównej dyskusji wsparcia. Jeśli wolisz dyskusję na żywo, wypróbuj nasz kanał IRC #mediawiki-i18n na freenode. Nie jest to najlepsze wyjście, ale jeśli wymagają tego względy prywatności i bezpieczeństwa, można użyć do skontaktowania się wiadomości e-mail na adres "translatewiki NA translatewiki KROPKA net" - podmieniając "NA" na "@" i "KROPKA" na "." i oczywiście usuwając spacje z adresu e-mail.

 • Można omawiać zagadnienia dotyczące określonego języka z jego tłumaczami na stronie dyskusji portalu języka.
 • Można omawiać zagadnienia dotyczące konkretnego projektu z jego zwolennikami i łącznikiem z programistami projektu na stronie dyskusji projektu.
 • Możesz omawiać zagadnienia z poszczególnymi użytkownikami na ich stronie dyskusji użytkownika lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (kliknij łącze e-mail na pasku bocznym na stronie użytkownika), jeśli wybrali możliwość kontaktu przez e-mail.