Jump to content

Úvod

From translatewiki.net
This page is a translated version of the page Translating:Intro and the translation is 100% complete.
translatewiki.net
Introduction
Getting started
Translation tutorial
How to start
See also
Localisation guidelines
Translating offline
FAQ
Support

Úvod

Prekladanie a lokalizácia sú zo základu dôležité, pretože ľuďom bez vedomostí anglického jazyka umožňujú používať počítačový softvér. MediaWiki sa používa napríklad na prevádzku Wikipédie vo viacerých jazykoch a tak prekladanie MediaWiki priamo pomáha ľuďom v prístupe k Wiki v ich vlastnom jazyku. Viac o podmienkach nájdete na Gettext documentation a Wikipedia.

Tu na translatewiki.net vytvárame a kontinuálne zlepšujeme infraštruktúru pre jednoduchú lokalizáciu projektov s otvoreným zdrojovým kódom a voľne písanými dokumentami. Snažíme sa presadiť dva naše ciele.

Naším prvým cieľom je efektívnosť. Na zlepšenie efektívnosti procesu sa zapájame do vývoja softvéru, aby sme ušetrili čo najviac času. Dodatočne vytvárame nástroje na automatizáciu prekladov. To pomáha samostatným prekladateľom vytvoriť ten najlepší možný preklad.

Naším druhým cieľom je spolupráca. Celý systém je stavaný na wiki. MediaWiki je obľúbený wiki nástroj, ktorý poskytuje celý rámec štruktúr na vytváranie spolupracujúcich komunít. Viacerými spôsobmi povzbudzujeme prekladateľov, aby si vzájomne pomáhali a snažíme sa sami pôsobiť ako lepidlo, ktoré má spájať vývojárov a prekladateľov.

Nemusíte vedieť ako sa programuje. Ak ste oboznámený s wiki softvérom, rýchlo sa naučíte ako používať translatewiki.net. Jediné požiadavky sú dobré ovládanie jazykov, internetový prehliadač a otvorená myseľ.

Vlajkový projekt translatewiki.net – MediaWiki – sa aktuálne používa vo viac než 300 jazykoch. Translatewiki.net prijíma každý mesiac aktualizácie vo viac než 100 jazykoch.