Prekladanie: Úvod

From translatewiki.net
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Translating:Intro and the translation is 100% complete.
translatewiki.net
Introduction
Getting started
Translation tutorial
How to start
See also
Localisation guidelines
Translating offline
FAQ
Support

Úvod

Prekladanie a lokalizácia sú zo základu dôležité, pretože ľuďom bez vedomostí anglického jazyka umožňujú používať počítačový softvér. MediaWiki sa používa napríklad na prevádzku Wikipédie vo viacerých jazykoch a tak prekladanie MediaWiki priamo pomáha ľuďom v prístupe k Wiki v ich vlastnom jazyku. Viac o podmienkach nájdete na Gettext documentation a Wikipedia.

Tu na translatewiki.net vytvárame a kontinuálne zlepšujeme infraštruktúru pre jednoduchú lokalizáciu projektov s otvoreným zdrojovým kódom a voľne písanými dokumentami. Snažíme sa presadiť dva naše ciele.

Naším prvým cielom je efektívnosť. Na zlešenie efektívnosti procesu sa integrujeme blízko tvorivého procesu softvéru aby sme mali nízku dobu premeny. Dodatočne vytvárame nástroje na automatizáciu integrácií prekladov. To sa pomáha individuálnym prekladateľom sústrediť na najlepší možný preklad.

Naším druhým cielom je spolupráca. Celý systém je stavaný na wiki. MediaWiki je obľúbený wiki nástroj, ktorý vytvára rámec štruktúr na vytváranie spolupracujúcich kumunít. Viacerými spôsobmi podnecujeme prekladateľov si nadprojektovo a nadrámec jazykových ohraničení navzájom pomáhať a pôsobíme ako lep medzi vývojármi a prekladateľmi.

Nemusíte vedieť ako sa programuje. Ak ste oboznámený s wiki softwérom, rýchlo sa naučíte ako používať translatewiki.net. Jediné čo odporúčame je dobré ovládanie jazykov, internetový prehliadač a otvorená myseľ.

Vlajkový projekt translatewiki.net – MediaWiki – sa aktuálne používa vo viac než 300 jazykoch. Translatewiki.net príjma každý mesiac aktualizácie vo viac než 100 jazykoch.