Jump to content

Giriş

From translatewiki.net
This page is a translated version of the page Translating:Intro and the translation is 100% complete.
translatewiki.net
Giriş
Başlarken
Çeviri eğitimi
Nasıl başlanır
Ayrıca bakınız
Yerelleştirme yönergeleri
Çevrimdışı çeviri
SSS
Destek

Giriş

Çeviri ve yerelleştirme, İngilizce bilgisi olmayan kullanıcıların da yazılımları kullanabilmesi açısından genellikle çok önemlidir. Mesela Vikipedi'yi birçok dilde sunabilmek için mw:MediaWiki kullanılıyor. Bu nedenle, MediaWiki'yi çevirmek insanların özgür bilgiye kendi dillerinde erişmelerine doğrudan yardımcı oluyor. (Terimlerle ilgili daha fazla bilgi için: Metin belgelerini alın ve Vikipedi.)

Burada translatewiki.net adresinde, açık kaynaklı projelerin ve ücretsiz yazılı belgelerin kolay yerelleştirilmesi için altyapıyı inşa ediyoruz ve sürekli olarak iyileştiriyoruz. İki hedefimize ulaşmak için gayret gösteriyoruz.

İlk hedefimiz verimliliktir. Sürecin verimliliğini arttırmak için, geri dönüş sürelerinin küçük olması için yazılım geliştirme sürecine sıkı bir şekilde entegre oluyoruz. Ek olarak, çevirilerin entegrasyonunu otomatikleştirmek için araçlar geliştiriyoruz. Bu, bireysel tercümanları yalnızca mümkün olan en iyi çevirileri üretmeye konsantre olur.

İkinci hedefimiz işbirliği. Bütün sistem bir viki üzerine kuruludur. MediaWiki, işbirlikçi topluluklar oluşturmak için çerçeve sağlayan popüler bir viki motorudur. Tercümanları, proje ve dil sınırları boyunca çeşitli şekillerde birbirlerine yardım etmeye teşvik ediyoruz ve geliştiriciler ve tercümanlar arasında bir tutkal görevi görüyoruz.

Nasıl programlanacağını bilmenize gerek yok. Eğer viki yazılımı hakkında bilgiliyseniz, translatewiki.net uygulamasını nasıl kullanacağınızı çabucak öğreneceksiniz. Tek gereksinim, iyi bir dil komutu, bir web tarayıcısı ve açık fikirli.

translatewiki.net amiral gemisi projesi - MediaWiki - şu anda 300'den fazla dilde kullanılıyor. Translatewiki.net her ay 100'den fazla dilde güncelleme alıyor.