Çeviri:Giriş

From translatewiki.net
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Translating:Intro and the translation is 100% complete.

translatewiki.net
Giriş
Başlarken
Translation tutorial
Nasıl Başlarım
Ayrıca Bakınız
Yerel Klavuzlar
Çevrimdışı Çeviri
SSS
Destek

Giriş

Çeviri ve yerelleştirme, İngilizce bilgisi olmayan kullanıcıların da yazılımları kullanabilmesi açısından genellikle çok önemlidir. Mesela Vikipedi'yi birçok dilde sunabilmek için mw:MediaWiki kullanılıyor. Bu nedenle, MedyaViki'yi çevirmek insanların özgür bilgiye kendi dillerinde erişmelerine doğrudan yardımcı oluyor. (Terimlerle ilgili daha fazla bilgi için: Gettext documentation ve Vikipedi.)

Burada, translatewiki.net'te açık kaynaklı projelerin ve ücretsiz yazılı belgelerin yerelleştirilebilmesinde kullanılan altyapıyı kuruyor ve sürekli geliştiriyoruz. İki amacımıza ulaşabilmek için bu gayreti gösteriyoruz.

İlk amacımız verimlilik. Sürecin verimliliğini artırabilmek adına, kısa geri dönüş süreleri için yazılımın geliştirme süreciyle çok yakından ilgileniyoruz. Ek olarak, çevirilerin uyuşumunu otomatikleştirmek için araçlar geliştiriyoruz. Bu sayede çevirmenler sadece en iyi çeviriyi yapmaya konsantre olabiliyor.

İkinci hedefimiz işbirliği. Tüm sistem bir viki üzerine kurulu. MedyaViki, beraber çalışan topluluklar kurmak için gerekli çerçeveyi sağlayan popüler bir viki motorudur. Çevirmenlerin proje ve dil sınırlarının ötesinde birbirlerine yardım etmeleri, ve geliştiriciler ile çevirmenler arasında bir tutkal görevi yapmalarını teşvik ediyoruz.

Programlamayı bilmeniz gerekmiyor. Eğer bir viki yazılımına alışıksanız, translatewiki.net'i nasıl kullanacağınızı kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Gereken sadece dillere iyi hakim olmak, bir web tarayıcı ve açık fikirlilik.

translatewiki.net projesinin bayrak gemisi - MediaWiki - şu anda 300'den fazla dilde kullanılmakta. Translatewiki.net her ay 100'den fazla dilde güncelleştirme almaktadır.