Translating:Како да почнете

From translatewiki.net
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Translating:How to start and the translation is 100% complete.

Other languages:
تونسي/Tûnsî • ‎Tûnsî • ‎Afrikaans • ‎Ænglisc • ‎العربية • ‎অসমীয়া • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎تۆرکجه • ‎башҡортса • ‎Boarisch • ‎Bikol Central • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎भोजपुरी • ‎বাংলা • ‎བོད་ཡིག • ‎brezhoneg • ‎bosanski • ‎буряад • ‎català • ‎нохчийн • ‎کوردی • ‎čeština • ‎словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form)‎ • ‎Zazaki • ‎dolnoserbski • ‎Dusun Bundu-liwan • ‎डोटेली • ‎Ελληνικά • ‎emiliàn e rumagnòl • ‎English • ‎British English • ‎Esperanto • ‎español • ‎eesti • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎føroyskt • ‎français • ‎Nordfriisk • ‎galego • ‎Alemannisch • ‎客家語/Hak-kâ-ngî • ‎Hawaiʻi • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hrvatski • ‎Hunsrik • ‎hornjoserbsce • ‎湘语 • ‎magyar • ‎Հայերեն • ‎արեւմտահայերէն • ‎interlingua • ‎Bahasa Indonesia • ‎ГӀалгӀай • ‎íslenska • ‎italiano • ‎日本語 • ‎Taqbaylit • ‎қазақша (кирил)‎ • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎ಕನ್ನಡ • ‎한국어 • ‎조선말 • ‎Karjala • ‎Ripoarisch • ‎kurdî (latînî)‎ • ‎kernowek • ‎Кыргызча • ‎Latina • ‎Lëtzebuergesch • ‎لەکی • ‎لۊری شومالی • ‎lietuvių • ‎Mizo ţawng • ‎македонски • ‎монгол • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎эрзянь • ‎Bân-lâm-gú • ‎Napulitano • ‎norsk bokmål • ‎नेपाली • ‎Nederlands • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎Livvinkarjala • ‎Oromoo • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎Deitsch • ‎Pälzisch • ‎polski • ‎Piemontèis • ‎پنجابی • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎tarandíne • ‎русский • ‎русиньскый • ‎саха тыла • ‎Scots • ‎سنڌي • ‎srpskohrvatski / српскохрватски • ‎සිංහල • ‎slovenčina • ‎سرائیکی • ‎slovenščina • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎srpski (latinica)‎ • ‎Basa Sunda • ‎svenska • ‎தமிழ் • ‎ತುಳು • ‎తెలుగు • ‎ไทย • ‎Tagalog • ‎толышә зывон • ‎Türkçe • ‎татарча • ‎ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ • ‎удмурт • ‎ئۇيغۇرچە • ‎українська • ‎اردو • ‎vepsän kel’ • ‎Tiếng Việt • ‎მარგალური • ‎ייִדיש • ‎中文(简体)‎ • ‎中文(繁體)‎
translatewiki.net
Вовед
На прво место
Како да почнете
Процеси
Друго
Статистики по верзија
Статистики по групи
Поврзано
Напатствија за локализација
Вонмрежно преведување
ЧПП
Поддршка

Како да започнете

За да почнете, најпрвин ќе ви треба корисничка сметка на translatewiki.net. Таа се прави за помалку од една минута и служи за следење на она на коешто работите.

Кога правите сметка, ќе добиете некои пробни превди за да се осигураме дејка имате основни познавања од јазиците. Ова не се преводи кои право се објавуваат, туку одат на споредба со постоечки преводи направени од доверливи корисници. Дури потоа ќе ја добиете можбости за переведување во живо. Ова значи дека пораките што ќе ги преведете ќе се користат во следната надградба на програмот/мрежното место!

Општење

На „Подршка“ можете да поставите било какво прашање или да дадете предлог.

Порталот на вашиот јазик на поредникот, како на пр. portal:mk, е главноо место кајпто ќе најдете информации и активности на дадената јазична заедница. Овде можете да општите со други преведувачи на истиот јзик, да дискутирате за поимите што се користат и тн.

Special:WebChat ве поврзува со нашиот канал на IRC преку вашиот прелистувач. Повеќе помош за ова ќе најдете на m:IRC. Накратко, таму можете да разговарате во живо со програмерите и персоналот на translatewiki.net, под претпоставка дека сме таму во тоа време.

Почнете со преведување

Штом че ја добиете дозволата за преведуање, најкверојатно ќе пристапите на преводната алатка. таму се наведени сите групи на пораки што ги имаме на располагање. Највеќето преводи се вршат со оваа алатка. Погледајте го упатството.

Препорачана постапка за преведување на МедијаВики

Преведувачите на други проекти можат да го занемарат овој список.

Читајте и понатаму ако сакате да знаете повеќе. Иако од вас не се бара да читате повеќе, ова се препорачува за да можете да ги сфатите понапредните функции за преведување. Меѓутоа можете и да поминете неколку дена во преведување, па да се вратите кога сметате дека ви требаат повеќе информации.

Запомнете: преведувајте ги врските, именските простори и пораките како што се и не застранувајте од изворната порака повеќе од што е потребно!